Adwokat przy zakupie mieszkania
Rynek nieruchomości w największych miastach w Polsce, również w Krakowie jest bardzo prężny. Lokali mieszkalnych w ciekawych lokalizacjach nieustannie przybywa. Decydując się zakup inwestycji zakładamy, że jest to najlepszy i najbardziej właściwy dla nas wybór. Czy zastanawiałeś się jednak nad kwestią pomocy prawnej w trakcie zakupu mieszkania? Jeśli uczestniczysz jako strona kupująca w obrocie nieruchomości i po drodze pojawiły się schody natury prawnej, warto skorzystać ze wsparcia adwokata. Współpraca z nim może okazać się bardzo pomocna przy zakupie mieszkania. Adwokat dokona dokładnej analizy danego problemu, oraz będzie służył radą przez cały proces transakcji, mając na uwadze interes klienta oraz wskaże ryzyka na które warto zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.
Rola adwokata w zakupie mieszkania
Rzetelny adwokat może przeprowadzić Cię przez cały proces kupna lokalu mieszkalnego. Z pewnością zapewni bezpieczeństwo inwestycji.
Adwokat sprawdzi aktualny stan prawny nieruchomości, przeprowadzi analizę ryzyk prawnych kupna danej nieruchomości, oraz zweryfikuje i wprowadzi zmiany do umowy przedwstępnej. Ponadto w Twoim interesie będzie asystować przy czynnościach związanych z kupnem mieszkania. Bardzo istotnym elementem jest również weryfikacja sporządzonego notarialnie projektu aktu kupna lokalu lub działki.
Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania
Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania, warto znać jego stan prawny. Daje nam to pełny obraz inwestycji którą planujemy zakupić. Warto zażądać od sprzedającego dokumentów prawnych w postaci aktualnego odpisu księgi wieczystej, zaświadczenia z urzędu o braku zameldowania osób w lokalu, informacji od zarządcy o zaległościach związanych z lokalem – mówi mec. Anna Plebanek-Liro, z kancelarii adwokackiej w Krakowie. Bez znajomości prawnej treści istotnych dokumentów, zakup mieszkania może okazać się nieudaną transakcją.
Umowa przedwstępna z adwokatem
Zakup nieruchomości to z reguły inwestycja na całe życie, dlatego też warto zadbać o poprawność transakcji i udać się do adwokata, który przygotuje umowę przedwstępną zgodną z przepisami prawa. Umowa przedwstępna zawiera termin zawarcia umowy przyrzeczonej i jej kluczowe postanowienia. Dzięki zawarciu umowy przedwstępnej unikniemy sytuacji, w której nieuczciwy sprzedawca rozmyśli się i następnego dnia zdecyduje się sprzedać nieruchomość komuś innemu. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia prawnika, który będzie trzymał rękę nad prawidłowością zakupu i będzie pomocny przy dokonaniu właściwego wyboru.
Skorzystanie z usług adwokata, to dobra decyzja na każdym etapie obrotu nieruchomościami. Porada prawna może uchronić nas przed konsekwencjami nieświadomej i trefnej decyzji. Dobry prawnik da nam gwarancje ochrony interesów osobistych i majątkowych.