5 rzeczy w które biedni ludzie nie inwestują, a powinni, aby stać się bogatymi.
Czy zastanawiałeś ile kiedyś, dlaczego bogaci stają się jeszcze bogatsi, a biedni stają się jeszcze biedniejsi? Dlaczego ich sytuacja pozostaje bez zmian i cały czas tkwią w ubóstwie? Tego stanu rzeczy należy doszukiwać się w sposobie myślenia. Biedni ludzi kupują przede wszystkim „zobowiązania”, które uważa za swoje „zasoby”, a które zabierają im pieniądze prosto z ich kieszeni, natomiast bogaci ludzie kupują „zasoby”, które zarabiają dla nich pieniądze.
Poniżej przestawiam dziesięć najważniejszych zasobów, które powinni kupować biedni ludzie, aby stać się bogatymi.
1. Inwestycja w wiedze
Niewątpliwie jest to najbardziej wartościowa inwestycja, jaką możesz dokonać. Bogaci ludzie doskonale zdają sobie sprawę, że oprócz inwestycji w złoto, akcje czy obligacje to właśnie inwestycja we własne umiejętności jest tą inwestycją, która przyniesie im największe korzyści na przestrzeni lat. Dlatego też przez całe swoje, życie inwestują we własną wiedzę, nabierają nowych umiejętności i cały czas się uczą. Wiedzę nabierają, czytając książki, oglądając szkolenia wideo czy uczestnicząc w szkoleniach stacjonarnych. Biedni natomiast zakańczają swoją edukację na tym co wyniosą, ze szkoły. Pierwszą rzeczą, jaką bogaci ludzie uczą się najczęściej to zarządzanie własnymi finansami. To umiejętność zapanowania nad własnymi dochodami, tworzenia dodatkowych źródeł dochodu oraz umiejętność ograniczania zbędnych wydatków jest tą umiejętnością, którą każdy powinien w pierwszej kolejności opanować do perfekcji.
2. Własny biznes
Większość biednych ludzi nie prowadzi własnego biznesu. Większość, żyje od wypłaty do wypłaty w pracy od 9 do 17, a takie działanie uważają za bezpieczny sposób na życie. Ale co się stanie gdy nagle stracisz pracę? Bogaci ludzie skupiają się na własnym biznesie, ponieważ zdają sobie sprawę, że dzięki niemu mogą zarobić znacznie większe pieniądze. Mogą wykorzystać czas i umiejętności innych ludzi jak dźwignie, która popchną ich biznes do przodu i sprawi, że zarobią jeszcze więcej. Jednak nie skupiają się tylko na jednym biznesie. Bardzo często zdążą się, że rozwijają kilka biznesów jednocześnie, zapewniając sobie dopływ gotówki z każdego z nich. Taką dywersyfikacją dochodów pozwala im czuć się bezpiecznie w momencie gdy jeden biznes się nie powiedzie i przestanie generować dochód.
3. Nieruchomości
Ludzie biedni kupując dom dla siebie, dość często uważają to za inwestycję, jednak w większości przypadków jest to dla nich zobowiązanie. Opłaty za media, czynsz czy remont tylko zabierają pieniądze z ich kieszeni. Ludzie bogaci natomiast kupują nieruchomości, aby dla nich zarabiały. Rozglądają się za nieruchomością, która znajduje się w miejscu niedoszacowanym co do wartości i takim, które w przyszłości może dużo zyskać na wartości. Przez dłuższy okres czasu wynajmują takie mieszkanie, aby to lokatorzy spłacali za nich koszty utrzymania nieruchomości, a po np. 10 latach gdy wartości samej nieruchomości urośnie, sprzedają mieszkanie z dużym zyskiem. Bogaci ludzie wiedzą, że tego typu inwestycja jest stosunkowo bezpieczna i z biegiem czasu zawsze na siebie zarabia.
4. Akcje i obligacje
Biedni ludzie nie inwestują w akcje. Wydaje im się to niepotrzebnym ryzykiem i stratą pieniędzy. Najczęściej jest to powiązane z brakiem wcześniejszej inwestycji we własną wiedzę z tego zakresu. W dzisiejszych czasach inwestycja w akcje jest o wiele prostsza, niż było to jeszcze kilka lat temu. Wystarczy tak naprawdę telefon i konto w banku, abyś w dowolnej chwili mógł zacząć inwestować. Prosty dostęp do informacji jak radzi sobie dana spółka oraz rekomendacji instytucji finansowych, w które spółki warto inwestować, ułatwia nam podjęcie decyzji. Dodatkowo wcale nie potrzebujesz ogromnych pieniędzy, aby zacząć swoją przygodę z giełdą. Wystarczy już 100 zł, aby zacząć inwestować. Duże znaczenie ma tu jednak systematyczność inwestycji i działanie nastawione nie na szybki zarobek, który najczęściej obarczony jest największym ryzykiem utraty kapitału, ale przemyślana długofalowa strategia inwestycyjna nastawiona na systematyczny wzrost kapitału.
5. Kupowanie metali szlachetnych
Ludzie biedni nie kupują metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro nawet gdy mają ku temu okazję. Tymczasem takie zakupy mogą okazać się bardzo dobrą długofalową inwestycją w przyszłość. Złoto było wykorzystywane w historii ludzkości jako środek płatniczy i dalej stanowi zabezpieczenie wartości pieniądza w obecnych czasach. Stale w perspektywie lat zyskuje na swojej wartości i przez wielu inwestorów uważane jest za bezpieczną przystań do lokowania swojego kapitału.
Jeżeli dopiero zaczynasz, swoją drogę do bogactwa pamiętaj, że nie musisz działać ze wszystkimi tymi rzeczami na raz. Miej świadomość, że warto dywersyfikować swoje źródła dochodów i wraz ze wzrostem swojego kapitału dokładaj nowe sposoby zarabiania pieniędzy. Skup się na kilku najważniejszych i tych najprzyjemniejszych dla ciebie a twoja przyszłość maluje się w dobrym świetle.
Hmmm, niemniej jednak nie da się zainwestować, jeśli kto żyje od wypłaty do wypłaty. Możliwości są ograniczone.